Kde a kdy létáme

Kde létáme

Běžně létáme v regionu východních Čech, v okresech Náchod, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou, Ústí nad Orlicí a Hradec Králové. Překážkou pro nás není ani státní hranice s Polskem, kterou je možné přeletět. Běžně je tedy možné z koše našeho balónu přeletět Babiččino údolí, Rozkoš, vodní nádrž Pastviny, Teplicko-adršpašské skály, Suchý vrch, Broumovské stěny, Jestřebí hory, podhůří Orlických hor a Krkonoš, pevnost Josefov, samozřejmě všechna města v regionu a podobně. V případě objednávky celého koše (min. 4 pasažéři) je možné let po dohodě uskutečnit v podstatě kdekoli v ČR.

Let trvá přibližně jednu hodinu a za tuto dobu je možné, podle meteorologických podmínek, uletět vzdálenost 5 až 30km a to vždy ve směru větru. Směr větru nebývá ve všech výškách stejný, proto je možné balón řídit i v horizontálním směru, ve výjimečných případech je možné se vrátit i na místo startu.

Termíny letů a místa startů volíme podle aktuální předpovědi počasí. Většinou dva dny předem. To už je záruka, že let bude uskutečněn v ideálních podmínkách. Balón letí vždy pouze ve směru větru. Proto místa startů plánujeme tak, aby balón letěl nad hezkou krajinu, nad údolí, řeky, lesy, louky. Při jižním větru, kdy balón letí na sever, startujeme většinou z Ratibořic, Náchoda, Červeného Kostelce, nebo Nového Města nad Metují. Při tomto směru větru je nesmysl letět na jih, koukat do polí velkým zážitkem není. Naopak při severním větru, kdy balón letí na jih, startujeme většinou v Adršpachu, Broumově, Polici nad Metují, nebo Trutnově. Podobně plánujeme starty i v ostatních lokalitách. Balonový let si chtějí užít i naši piloti:-)

Kdy létáme

Sezóna pro vyhlídkové lety balónem začíná obvykle v dubnu a končí v říjnu. Naše balóny mají platné pojištění po celý rok, takže i v zimním období je možné domluvit balónový let.

Horkovzdušné balóny nelétají v době, kdy stoupavé proudy vzduchu (termika) ovlivňují bezpečnost. Proto se vždy létá ráno a v podvečer. Ráno se startuje většinou hodinu po východu slunce a večer přibližně dvě hodiny před západem slunce. Ideální počasí pro vyhlídkový let balónem je viditelnost nad 15km a přízemní vítr do 4 metrů za sekundu. V letním období může let ovlivnit bouřková činnost, pokud je v našem regionu nějaká bouřka, tak je let z důvodu bezpečnosti zrušen a přesunut na jiný termín. Specialitou jsou zimní lety, kdy termika nevzniká a je možné letět po celý den, v době od východu po západ slunce. V této době provádíme hlavně nestandardní lety jako jsou dlouhé přelety a podobně. Informujte se na možnost zimních letů.